مصرف بذر جوانه ها

مصرف بذر جوانه ها

مصرف بذر جوانه ها

جوانه ها كامل ترين و حيات بخش ترين خوراك انسان هستند و برای افراد فقير و غنی هيچ غذایی غنی تر از جوانه ها نيست. جوانه ها شامل اسيدهای آمينه ممتاز و متعادل، اسيدهای چرب، كربوهيدرات ها، قندهای طبيعى، املاح معدنی و ويتامين های گوناگون لازم و ضروری برای بدن هستند. با مصرف جوانه ويتامين ها و پروتئين ها و مواد ديگر به طور شگفت‌انگيزی افزايش مى يابند. جوانه ها همچنين در نجات بدن از رخوت و سستی و ناتوانی معجزه مي كنند و مصرف آنها برای همۀ سنين مناسب است.

جوانه چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، جوانه‌ها ‌بذر جوانه‌زده هستند که هنوز تبدیل به گیاه نشده‌اند. روند جوانه‌زنی از زمانی شروع می‌شود که دانه‌ها ‌ساعت‌ها‌ در آب خیس بخورند. وقتی‌‌ دانه‌های ‌خیس شده درمعرض رطوبت و دمای مناسب قرار بگیرند (بعد از2 تا 7 روز رشد کرده) و محصول نهایی جوانه است.

 

طرز استفاده از جوانه ها:

يك يا دو استكان جوانه را در ظرفی ريخته، روی آن عسل يا كشمش يا خرما و مقداری روغن زيتون بريزيد. به عنوان يك وعده غذای مقوی و پرانرژی برای صبحانه مصرف كنيد. همچنين مي توانيد جوانه ها را در سالاد ريخته، از آن استفاده كنيد. لازم به ذكر است كه جوانه ها را هنگام مصرف بايد آرام‌آرام بخوريد و به طور كامل بجويد تا خوب هضم شود و جذب آن بهتر صورت گيرد. طرز نگهداری جوانه ها: برای نگهداری و جلوگيری از رشد زياد جوانه ها مي توانید آنها را در سبدی بریزید. سپس خوب با آب سرد بشویید، بعد آنها را در كيسه متقالی قرار داده و درِ آن را ببندید. در آخر هم در نايلونی بپيچيد تا بيش از آن رشد نكنند. كيسه حاوی جوانه را در يخچال بگذاريد و كم كم از آن استفاده كنيد.
  • جوانه حبوبات: نخود، عدس، لوبیا گاربانزو، ماش، لوبیای سویا، لوبیای سیاه، سفید و کلیوی و نخود سبز.
  • جوانه‌های برگدار: ازجمله جوانه کلم بروکلی، کلم برگ، جوانه تربچه، سبزی خردل و جوانه شنبلیله.
  • دانه‌های‌ جوانه‌زده: شامل جوانه گندم سیاه‌‌، برنج قهوه‌‌ای‌‌‌، کوینولا ‌‌، جو دوسر و جوانه ‌آمارانت.
  • آجیل‌ها و دانه سبزیجات: دانه تربچه، یونجه، بادام، تخم کدو، کنجد و جوانه دانه آفتابگردان.
  • جوانه ماش منبع خوبی برای پروتئین‌‌، فیبر و ویتامین‌های ‌A و C است‌‌.
  • جوانه‌ یونجه منبع عالی ویتامین‌های ‌A‌‌، B‌‌، C‌‌، E و K است.
  • جوانه عدس نیز سرشار از پروتئین است.
  • جوانه بروکلی علاوه بر‌‌اینکه حاوی مواد معدنی دیگری مانند پتاسیم و سایر آنتی اکسیدان‌ ها‌ست‌‌، جزو ثروتمندترین منابع ویتامین‌ های ‌K1 و C است

مدیر فروشگاه

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد و صرفا جزء اطلاعات ضروری است.